Homemade parfém, řasenka či rtěnka? 10 zero waste tipů a přesných receptů na doma vyrobenou kosmetiku: Ty, co vyzkoušely, by už neměnily!

Chraňme sebe i přírodu! Homemade parfém, řasenka či rtěnka? Ano, i takovýmto způsobem můžete chránit planetu a zároveň vyzkoušet něco nového a bio.

Heslo dneška je „chraňme sebe i přírodu“. Proč? Zkuste mi zpaměti vyjmenovat, co všechno vaše kosmetika obsahuje. Rozumíte jednotlivým složkám? Rozumíte tomu, jak působí ve vašem těle a po vyloučení z těla, na co všechno v přírodě ovlivňují?

Mnoho žen, které žijí zero waste způsobem (nevytváří žádný odpad) si kosmetiku vyrábějí samy a tvrdí, že by neměnily. Co takhle si to vyzkoušet?

Připravili jsme pro vás deset tipů na doma vyrobenou kosmetiku pro ženy včetně vychytávek jako řasenka na oči, rtěnku na rty, přírodní parfém či sladký, ale působivý make-up na obličej. Věříme, že si každá z vás najde pro sebe to pravé ořechové a pokud už nic jiného, ​​zařadí mezi svou voňavou, drahou kosmetiku i několik zero waste, homemade produktů.

Možná si je zamilujete. A co je nejlepší? Víte přesně, co obsahují, jak jste je vyrobili, a tedy si jich budete vážit trochu jinak než kupované produkty na masovém trhu. A ještě jedno plus: tvoříte je z ingrediencí, které najdete třeba doma v kuchyni.

(U některých receptů neudáváme množství. Je tak kvůli preferencím každé z vás, protože někdo potřebuje větší množství např. tělového scrubu, jiný má raději tmavší barvu. Nenechte se odradit a experimentujte s intenzitou barvy podle vlastních preferencí. Každá z nás si nakonec najde ideální , vyhovující množství, abychom se nejvíce zalíbili samým sobě.)

Základní make-up
Potřebujete: kukuřičný škrob nebo jeho zdravější náhradu: škrob z rostliny maranta třtinová (neobsahuje tuk, využívá se i jako náhrada vajíček, při pečení či na zahušťování pokrmů, zastánci zero waste nebo podomácku vyrobené kosmetiky jej využívají jako základ pro své výrobky), kakao, karob, skořice nebo muškátový oříšek.

Tyto složky základní make-up obarví – přidávejte je tedy ke škrobu tak, aby se nejvíce podobaly vaší pokožce – tmavší více kakaa či skořice, bledší méně.

Přidáme-li ke škrobu, skořici či kakau i několik kapek esenciálního oleje (tea tree, heřmánkový, vanilkový, levandulový, rozmarýnový, citrónový, cedrový, nebo vhodně zkombinujte) a několik kapek mandlového nebo jojobového oleje, máme vyrobený krycí m husté pasty.

Profesionálové radí přidat do směsi i pár kapek rostlinného glycerinu, aby se směs nelepila na obočí či řasy (hydratuje pokožku, pomáhá léčit kožní onemocnění).

Někteří radí do směsi přidat i sušený prášek zázvoru či zelenou francouzskou nebo bentonitovou hlínu (absorbuje toxiny a uvolňuje minerály). Pokud nejste fanouškem olejů, přidejte pro výrobu krycího make-upu prášek ze základního make-upu do bambusového másla.

Řasenka na oči (použitelné i jako linka na oči)
Existuje několik receptů na řasenku a linku na oči. Závisí na vašich preferencí nebo ingrediencí ve vaší kuchyni. Vyzkoušet si můžete všechny a rovněž doma experimentovat.

Potřebujete: 1PL aktivního uhlí (používá se také k bělení zubů), půl L bambuckého másla, 1KL bentonitové hlíny, 2-3 kapky oleje (olivový nebo sladký mandlový).

Smíchat, uskladnit a nanášet můžete štětinkou z předchozí řasenky nebo štětečkem na linku pro oči. Jiný recept: 3g aktivního uhlí i bentonitové hlíny, 1g bambuckého másla i včelího vosku a přidat několik kapek vitamínu E. Jiným stačí smíchat jen kokosový olej a bambucké máslo a pokud nechcete černou barvu, ale hnědou až tmavě hnědou, místo uhlí.

Jednoduchý recept přidala také YouTuberka Gittemary Johansen. Ta oloupala mandle zalité vroucí vodou, posekala a orestovala na pánvi dočerna (cca 30 minut).

Potom je rozdrtila a přidala vazelínu (čtenáři radili nahradit ji včelím voskem, kokosovým olejem, biovazelínou, kakaovým nebo bambuckým máslem, aloe vera gelem vyrobeným doma z listů rostliny).

Na internetu však naleznete další recepty na výrobu zero waste domácí řasenky, většinou záleží na preferencích. YouTuberka Eco-Friendly Actress radí přidat do vlastní řasenky včelí vosk (je voděodolný), kakao kvůli hnědší barvě a kapku esenciálního oleje, také bentonitovou hlínu (kromě aloe vera gelu, aktivního uhlí a vitamínu E).

Oční stíny plus barva na obočí
Pro barvu na obočí potřebujete: kokosový olej a kakao – smíchejte podle intenzity barvy a preferencí. Dělejte raději menší množství a častěji.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram