aktualne

Oblečení z odpadu? Móda dává druhou šanci plastovým lahvím i vlně

Mnohé z nás se již snaží budovat své šatníky udržitelněji. Jednou z cest je také zaměřit se na materiály, které vznikly recyklací.

Třídění odpadu patří k základní výbavě ekologicky uvědomělé ženy. Věděli jste ale, že díky tomu můžete mít nové kousky z recyklovaných materiálů? Spousta oděvních společností hledá cesty, jak využít odpad k výrobě nových látek, které budou pěkné i funkční.

Možná jste si již v některých obchodech všimli i sběrných krabic, do kterých můžete přinést vyřazený textil. I to je jeden ze zdrojů surovin, odkud výrobci oblečení čerpají při výrobě recyklovaného polyesteru nebo bavlny.

Reinkarnace láhve na legíny
Plast může svůj druhý život přežít také v podobě oblečení. Mnoho populárních textilních vláken je přece plastových. Patří k nim i polyester, který se v recyklované podobě vyrábí například z PET lahví, starého oblečení nebo rybářských sítí. Tento odpad může být často doslova vyloven z moře.

Běžný polyester se vyrábí z ropy, proto ten recyklovaný šetří přírodní zdroje. Při výrobě recyklací se dokonce spotřebuje až o 70 procent méně energie a 90 procent méně vody než u té prvotní. Z recyklovaného polyesteru, známého také pod zkratkou rPET, můžete na trhu najít například různé kousky sportovního oblečení či plavky.

Životní prostředí lze šetřit i recyklací nylonu, který tvoří nezanedbatelné množství odpadu v oceánech, například v podobě rybářských sítí. Jednou z látek, které využívají recyklovaný nylon, je oblíbený Econyl. Využití má stejné, jako původní nylon, tedy třeba v punčochách či ve sportovním oblečení.

Druhý život přírodních vláken
Bavlna je sice přírodní materiál, ale její produkce je velkou zátěží pro životní prostředí. Může za to zejména obrovská spotřeba vody při jejím pěstování i samotné výrobě. Recyklací bavlny lze ušetřit až 765 tisíc litrů vody na 10 tun materiálu. Velká část recyklované bavlny se vyrábí z textilních zbytků z továren, které by jinak skončily na skládkách. K její výrobě však lze použít i staré oblečení.

Recyklovat lze i jiný přírodní materiál, kterým je vlna. Také přispívá k šetření vody, ale také znečištění různého druhu. Získává se z textilního odpadu, jehož vlákna se rozpletou a využijí k výrobě nového kousku oblečení, například svetru.

Vybírat si při nakupování z nabídky oblečení z recyklovaných vláken je jedna z cest, jako na udržitelnější šatník. Tou naprosto nejjednodušší je však dobře pečovat o oblečení, které už máme doma, a vynosit jej co nejvíce.

I při jeho praní můžete sáhnout po eko možnosti, kterou jsou prací tablety Persil Eco Power Bars. Jsou zabaleny v recyklovaném i recyklovatelném papírovém obalu a ve fólii, která se snadno rozpustí ve vodě. Při každém pracím cyklu tak díky nim vyprodukujete až o 70 procent méně emisí než s běžným tekutým pracím prostředkem, přitom však nemají o nic menší prací sílu.


Tip redakce: Načerpejte inspiraci a zajímavé tipy.