Oděvní design 60. let s moderními tvary a detaily sportovního oblečení či spojení dvou východních kultur: Takovou módní stopu po sobě zanechávají návrhářky z Maďarska

„Je zřejmé, že módní průmysl je jedním z nejvíce znečišťujících odvětví a příroda je v poušti posetá množstvím odhozeného oblečení,“ mladé návrhářky z Maďarska dělají změnu ve světě.

Módní tvorba, která má smysl
V rámci EFA – European Fashion Accelerator vám na Diva.cz představujeme 8 módních talentů ze 4 zemí. Máme už za sebou 3 země – Slovensko, Česko a Polsko, dnes si představíme talenty z Maďarska. Budeme mluvit o dvou talentovaných ženám, které svojí tvorbou mění svět.

Udržitelnost v módě je v posledních letech velkým fenoménem. Stále více a více velkých společností, ale i malých místních designérů, nahlíží na módu jinýma očima. Je důležité tvořit ekologicky, být v souladu s přírodou a také módním průmyslem dopomoci k tomu, aby naše země nebyla natolik znečišťována, jak je v současnosti.

První návrhářkou z Maďarska je Anna Sibitka, která vystudovala módní návrhářství na Mod’Art International Hungary (2020). Ve svých kolekcích vždy používá jedinečné potisky a kombinuje je s dalšími ručními ozdobami. Její kolekce nese název Feel the pattern. Od roku 2019 spolupracuje s projektem Ziggurat, v rámci rezidenčního programu vytvořila z kostýmů jedno mezinárodní umělecké dílo.

Mohla bys popsat svou cestu za návrhářstvím? Jaké byly tvé začátky, první nápady, kousky a podobně?

Na základní škole jsme museli mít módní přehlídku a tam jsem si při výrobě oblečení uvědomila, že chci být módní návrhářkou. Jistě, už předtím mě lákalo oblečení a výtvarné umění, ale ten den jsem si tím byla naprosto jistá. Z tohoto důvodu jsem šla na střední školu studovat módní návrhářství.

Tady jsem se naučila šít, navrhovat a dělat vlastní návrhy. Určitě jsem se chtěla rozvíjet a učit se víc, proto jsem pokračovala ve studiu na Mod’Art International Hungary. Tady jsem se naučila francouzské krejčovství, šití v luxusní kvalitě a navrhování z jiné perspektivy.

Jak bys popsala svoji kolekci? Co má vyjadřovat, jaké materiály používáš?

Hlavní inspirací mé diplomové sbírky byl David Hockney a 60. léta. David Hockney je pro mě velmi inspirativní osobnost. Velmi se mi líbí jeho práce, použití barev a myslím, že je to fenomén sám o sobě s jeho stylem. Kromě toho jsem smíchala typický oděvní design 60. let s moderními tvary a detaily sportovního oblečení.

Na kolekci jsem použila zejména přírodní materiály, které jsem si vytiskla ve vlastním obrazovkovém studiu. Použila jsem také recyklovaný polyesterový textil, který jsem potlačila vlastními vzory. Cílem kolekce je být módní udržitelným způsobem, vnést do života lidi trochu barvy, humoru a štěstí.

Máš nějaké cíle v oblasti módy?

Samozřejmě, že mám. Chci vybudovat udržitelnou značku. Často spolupracuji s moderními tanečníky a vyrábím pro ně oblečení, spolupracuji is výtvarníky a z jejich obrazů dělám textilní vzor, ​​ze kterého šiji oblečení a jiné doplňky. Nyní například pracuji s dragqueen a vyrábíme kostým pro jeho společné vystoupení. Jako všichni návrháři, i já bych moc ráda viděla své oblečení na přehlídkových molech největších fashionweeků.

Co pro tebe jako módní návrhářku znamená móda?

Móda pro mě znamená sebevyjádření, projev kreativity a emocí.

Máš nějaký vzor v módě, někoho koho obdivuješ?

Nemám vzor, ​​ale je mnoho designérů, které respektuji a vážím si jejich práci. Mými současnými favority (neustále se mění) jsou David Koma, Eckhaus Latta a Keburia.

Co tě inspiruje?

Je to vždy umění.

Proč si myslíš, že je udržitelnost v módě důležitá?

Je zřejmé, že módní průmysl je jedním z nejvíce znečišťujících odvětví a příroda je v poušti posetá množstvím odhozeného oblečení. Udržitelnost byla hlavním důvodem, proč jsem si pro sebe vytvořila screenartové studio.

FOTOGALERIE
Kolekce návrhářky z Maďarska – Anna Sibitka
Zdroj: Instagram: pannisibitka
Co považuješ na své práci za nejtěžší věc a na druhé straně, co máš nejraději?

Mojí oblíbenou částí je moje výzkumná práce při hledání inspirace a mou další oblíbenou částí je tvorba vzorů. Nejtěžší je podle mě vytvářet kousky oblečení, které jako designér naplno zvládnete, ale mezitím se ujistěte, že navrhujete oblečení, které je k prodeji a na které se kupující cítí.

Yaxian Feng
Další a zároveň poslední návrhářkou ze všech zemí je talentovaná Yaxian Feng. Je to mladá módní návrhářka, která absolvovala magisterské studium na Metropolitní univerzitě v Budapešti.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram